Co można poddać malowaniu w lakierni proszkowej?

Wykonanie powłoki lakierniczej jest sposobem na podniesienie estetyki przedmiotu, może jednak także poprawiać jego właściwości użytkowe. Dobrze dobrana i prawidłowo nałożona warstwa farby będzie w wielu przypadkach skutecznie chroniła przed korozją. Może zwiększać odporność na uszkodzenia mechaniczne w wyniku zarysowań czy uderzeń, a także stanowić barierę dla chemikaliów. Jedną z częściej wykorzystywanych technologii jest lakierowanie proszkowe. Przekonajmy się, na czym ono polega i sprawdźmy, na jakich podłożach da się je wykonać.

Na czym polega malowanie proszkowe?

Malowanie proszkowe polega na nakładaniu farby na materiał przewodzący prąd. W tym celu powierzchnia musi zostać oczyszczona i odtłuszczona, a po uziemieniu napyla się na nią drobiny naelektryzowanej farby, która dzięki różnicy znaków przylega do materiału. Kolejnym etapem jest wygrzewanie elementu, co sprawia, że żywica zawarta w farbie może ulec roztopieniu, dzięki czemu powstaje równomierna i jednolita powłoka. Później następuje jej polimeryzacja, a za jej sprawą tworzy się trwała oraz związana z podłożem warstwa zewnętrzna.

Jakie materiały nadają się do malowania proszkowego?

Ze względu na charakterystykę stosowanej technologii malowanie proszkowe jest możliwe w przypadku wszystkich substancji, które przewodzą prąd. Do lakierni można przekazać elementy wykonane z metalu: żeliwa, staliwa, różnych gatunków stali, a także stopów metali kolorowych – aluminium oraz miedzi, a więc mosiądze i brązy. Malowanie proszkowe będzie jednak możliwe także w przypadku wyrobów drewnianych i drewnopochodnych np. płyt meblowych, a ponadto ceramiki oraz szkła, które wprawdzie nie przewodzi elektryczności, ale przy odpowiedniej wilgotności powietrza po jego powierzchni mogą przepływać ładunki elektryczne.