Jak przebiega proces renowacji felg?

Felgi są ważnym komponentem każdego auta, ponieważ poza swą główną funkcją, jaką jest utrzymywanie opony we właściwym położeniu i zapewnianie jej szczelności za sprawą dobrego przylegania obu elementów, decydują w znacznej mierze o jego wyglądzie. Niestety ze względu na nie zawsze najlepszy stan nawierzchni i błędy popełniane przez kierowców dość często ulegają poważnym uszkodzeniom, które zaburzają prawidłową geometrię kół, powodują kłopoty z ubytkiem powietrza, a także nie prezentują się zbyt dobrze z racji pojawiających się wgnieceń, ubytków i zarysowań oraz występującej korozji. W takich sytuacjach możliwa jest jednak kompleksowa renowacja felg. Przekonajmy się, na czym ona polega w przypadku felg stalowych i aluminiowych.

W jaki sposób naprawia się felgi aluminiowe?

Renowacja felg aluminiowych wiąże się przede wszystkim z odnowieniem pokrywającej je warstwy lakieru, który może być zniszczony przez wszelkiego rodzaju zarysowania bądź odpryśnięcia. W tym celu felga musi zostać oczyszczona ze starej powłoki, na ogół przez wykonanie piaskowania. Następnie jest ona odtłuszczana oraz pokrywana podkładem, warstwą lakieru bazowego, a finalnie lakierem bezbarwnym. W przypadku odkształceń lub ubytków, zanim będzie można polakierować metal, konieczne jest odtworzenie prawidłowej geometrii, wyrównanie braków materiału przez napawanie, a przy mniejszych defektach zastosowanie masy szpachlowej, a ostatecznie szlifowanie powierzchni.

Jakie zabiegi są możliwe w przypadku felg stalowych?

Felgi stalowe również mogą zostać poddane renowacji. W ich przypadku również odtwarza się oryginalny kształt przez prostowanie. Stary lakier oraz ewentualny nalot rdzy jest usuwany podczas piaskowania. Ostatnim elementem jest lakierowanie felgi w wybranym przez właściciela kolorze.