Jakich lakierów używać do malowania proszkowego?

Elementy wykonane z metalu powinny być wykończone w sposób, który z jednej strony zagwarantuje im odpowiedni wygląd, a z drugiej pozwoli na zabezpieczenie ich przed wpływem czynników zewnętrznych. Największe znaczenie mają zminimalizowanie ryzyka pojawienia się korozji i ochrona powierzchni przed uszkodzeniami mechanicznymi – zarysowaniami lub uderzeniami. Technologią, która daje możliwość uzyskania niezbędnych efektów, jest malowanie proszkowe. Przekonajmy się, na czym ono polega i zobaczmy, jakie farby można przy nim stosować.

Na czym polega malowanie proszkowe?

Malowanie proszkowe wiąże się z wykorzystaniem farby w postaci sypkiego proszku składającego się z malutkich granulek. W procesie malowania jest mu nadawany ładunek elektryczny, co sprawia, że przylega on ściśle do uziemionych elementów przewodzących prąd. Napylana farba może więc precyzyjnie pokryć całą malowaną powierzchnię. Ze względu na to, że w składzie używanego lakieru znajduje się specjalna żywica, po podgrzaniu lakierowanej części powstała powłoka ulega polimeryzacji i staje się jednolita oraz zyskuje odpowiednią twardość i wytrzymałość na czynniki mechaniczne. Metodą lakierowania proszkowego można nanosić farby podkładowe, bazowe i powłoki bezbarwne.

Jakie efekty można uzyskać dzięki odpowiednim lakierom?

Lakiery do malowania proszkowego są dostępne w kolorach palet przemysłowych, a także w wielu barwach specjalnych. Ich użycie pozwala na uzyskanie efektu matu, półmatu, półpołysku oraz połysku. Powierzchnia może też zyskać strukturę od drobnej po bardzo grubą czy stworzyć różnorodne efekty np. w postaci tzw. wrinkle effect, czyli nieregularnych zmarszczek. Dostępne są także różne warianty kolorów specjalnych – w tym lakiery metaliczne, opalizujące, holograficzne, zawierające trójwymiarowy brokat, a także pozwalające na uzyskanie efektu rdzy, stali kortenowskiej bądź chromu. Oferowane są także farby specjalne np. o podwyższonej odporności temperaturowej lub dające efekt luminescencji. W zależności od rodzaju detalu możliwe jest m.in. użycie farby epoksydowej, poliestrowej lub poliuretanowej.