Czy lakierowanie proszkowe zabezpiecza przed korozją?

Metoda lakierowania proszkowego należy do najskuteczniejszych metod lakierniczych. Dzięki niej możliwe jest dokładnie i równomiernie pokrycie całej powierzchni malowanego elementu. Jest to również metoda, która jest zdecydowanie bardziej trwała niż tradycyjne malowanie, ponieważ farba mocno związuje się z podłożem, na które jest nakładana. Czy lakierowanie proszkowe zabezpiecza przed korozją? Odpowiedź poniżej.

Malowanie proszkowe

Malowanie proszkowe jest to proces, podczas którego na powierzchnię nakładane są naelektryzowane cząstki (20-100 μm) farby proszkowej. Osadzona warstwa proszku utrzymuje się na powierzchni malowanego detalu dzięki siłom elektrostatycznym. Lakierowany element musi przewodzić prąd, ale też wytrzymać wysoką temperaturę, dlatego też metodą lakierowania proszkowego malowane są przede wszystkim metale.

Metoda ta pozwala na idealne pokrycie elementu równomierną warstwą farby. Lakier proszkowy jest bardzo twardy i odporny na zarysowania, a ponieważ mocno przylega do materiału, dużo trudniej o odpryski. Oczywiście wszystko zależy od odpowiedniego przygotowania elementów, ale jeśli wszystko zostało wykonane w prawidłowy sposób, powierzchnia na pewno będzie odporna i długotrwała. Warto również zaznaczyć, że elementy pomalowane proszkowo po nałożeniu farby muszą przejść proces wygrzewania w odpowiednich piecach. W temperaturze od 140°C do 200°C farba ulega procesowi polimeryzacji. Dzieje się tak, ponieważ wcześniej nałożony proszek podgrzany do takiej temperatury topi się i tworzy gładką i jednolitą powierzchnię.

Ochrona przed korozją

Korozja to proces, który chcemy jak najskuteczniej powstrzymać. Powoduje niszczenie i utratę trwałości metalu. Wpływa również niekorzystnie na walory estetyczne. Istnieje wiele sposobów na zabezpieczenie metalu przed korozją. Najczęściej wykorzystywanymi jest cynkowanie oraz malowanie proszkowe. Dzięki wyżej wymienionym zaletom i stworzeniu dokładnej i silnie przytwierdzonej powierzchni lakieru, do materiału nie dostaje się wilgoć, a to ona jest główną przyczyną powstawania rdzy. Dlatego jeśli zależy nam na trwałej powłoce i skutecznym powstrzymaniu powstawania rdzy, malowanie proszkowe będzie najlepszym rozwiązaniem. Firmy zajmujące się malowaniem proszkowym, posiadają w swojej ofercie wiele kolorów lakieru, a to pozwoli dostosować się do naszych zróżnicowanych potrzeb. Nie jest to również bardzo drogi proces – ceny ustalane są w zależności od danego elementu, ale zazwyczaj są bardzo korzystne, patrząc szczególnie na jakość i trwałość wykonanej powłoki lakierniczej.